Humenné

Humenné je mesto na východnom Slovensku v Prešovskom kraji. Je to druhé najväčšie mesto historického Zemplína a zároveň hospodárske a kultúrno-spoločenské centrum Horného Zemplína.


Zoznam turistických atrakcií:

Vihorlatské múzeum sídli v budove renesančného kaštieľa zo 17.-teho storočia, ktorý je známy ako aj Skanzen v Hummenom. Kaštieľ bol postavený na mieste stredovekého vodného hradu.  V 19. storočí vybudovali okolo kaštieľa park, v ktorom je dnes umiestnená expozícia ľudovej architektúry. V súčasnosti je v zbierkových fondoch múzea sústredených viac než stotisíc kusov zbierkových predmetov. Medzi najhodnotnejšie patria nálezy keltských mincí, hromadný nález mincí zo 17. storočia, unikátne starožitné zbrane a brnenia, či barokové ikony.

Vihorlatské múzeum
Vihorlatské múzeum

Náučný chodník Humenský Sokol môžete nájsť v Humenských vrchoch, v Národnej prírodnej rezervácií (NPR) Humenský Sokol vo vzdialenosti asi 2 km južne od mesta Humenné. Národná prírodná rezervácia sa rozprestiera v katastroch obcí Humenné, Ptičie, Chlmec a Jasenov. Rezervácia bola vyhlásená v roku 1980. Spoločenstvá drieňových dúbrav, zvlášť typy s dubom plstnatým a kamienkou modropurpurovou, patria k najteplomilnejším suchoznášajúcim na východnom Slovensku. Výskyt duba plstnatého v NPR Humenský Sokol predstavuje severnú hranicu svojho európskeho areálu rozšírenia. Pod hlavným hrebeňom prechádza drieňová dúbrava do skalnej lesostepi. Súčasťou územia sú aj vápenaté pieskovcové zlepence a jaskyne. Územie, ktorým chodník prechádza patrí do súvislej európskej sústavy chránených území (tzv. Natura 2000).

Jaskyňa Dúpna je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Humenský Sokoľ. Vznikla ako ako podmorský útes v období jury. 

Jaskyňa Dúpna
Jaskyňa Dúpna

Brekov alebo Brekovský hrad bol stredoveký hrad, ktorého ruiny možno ľahko sledovať pri ceste medzi mestami Strážske a Humenné. Vidno ho už zďaleka. Nachádza sa na západnom okraji Humenských vrchov – súčasť Vihorlatských vrchov, nad obcou Brekov v nadmorskej výške 280 m n. m. Bol vybudovaný v stredoveku ako strážny hrad spolu s inými blízkymi hradmi – Jasenov, Vinné, Čičva. Z hradného vrchu je ďaleký kruhový výhľad.  V roku  1963 bol vyhlásený za kultúrnu pamiatku.

Vihorlatská hvezdáreň v Humennom je centrum astronomického vzdelávania, propagácie a pozorovaní v regióne Horného Zemplínu. Je ľahko dostupná pre návštevníkov. Možnosť prednášok v sále pre 72 poslucháčov a pozorovania ďalekohľadom umiestneného v štvormetrovej kupole - odborná činnosť hvezdárne je sústredená vo vysunutom odbornom pracovisku na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle 38 km od Humenného, v horskom sedle medzi pohorím Vihorlatu a Bukovskými vrchmi.

Vihorlatská hvezdáreň v Humennom
Vihorlatská hvezdáreň v Humennom

Vihorlatské vrchy sú členité pohorie na východnom Slovensku pretiahnuté od západu k východu, na východe sa dotýkajúce slovensko-ukrajinskej štátnej hranice, na severe susediace s Beskydským predhorím a na juhu s Východoslovenskou pahorkatinou. Z podstatnej časti ho budujú horniny vulkanického pôvodu len v severozápadnej časti sa vyskytuje kryha mezozoických a paleogénnych sedimentov, rozrezaná na jednotlivé chrbty s nadmorskou výškou okolo 400 – 500 m miestami so skalnatými svahmi (Sokol, 402 m n. m.). 


Informácie

Obchodná akadémia Poprad

Murgašova 94

058 01 Poprad

Kontakt 

Telefón: 0949 586 647

E-mail: domnedomcf@gmail.com

Instagram: @domnedom_cf

Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky