
Snina
Mesto Snina, známe vďaka svojej odľahlosti a neporušenosti prírody, je skutočným skvostom Európy. Je súčasťou Horného Zemplína a nachádza sa v najvýchodnejšej časti Prešovského kraja. Je hospodárskym a správnym centrum pre ďalších 33 obcí.
Zoznam turistických atrakcií:
Národný park Poloniny - Pralesy Stužica, Havešová a Rožok boli v roku 2007 zapísané do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Celoročne na turistku a v zime pre bežkárov. Je tu tiež niekoľko drevených kostolov prevažne z 18. storočia. Nachádza sa tu 9 drevených kostolov v dedinkách: Topoľa, Kalná Roztoka, Ruský potok, Hrabová Roztoka, Uličské Krivé, Jalová, Šmigovec, Inovce, Ruská Bystrá. V rámci destinácie Poloniny ich spája Cyklistický chodník Ikon.
Jarabá skala, alebo Riaba skala (1 199,0 m n. m.) je tretí najvyšší vrch Bukovských vrchov, zároveň v Národnom parku Poloniny. Prechádza cez neho slovensko-poľská štátna hranica. Nachádza sa južne od poľskej obce Wetlina, na slovensko-poľskom hraničnom hrebeni, medzi vrchmi Ďurkovec na západe a Čelo na východe.
Kremenec (1 221,0 m n. m.) je súčasne najvyšším vrchom Bukovských vrchov a Národného parku Poloniny. Kremenec je tiež najvyšším bodom okresu Snina, regiónu Horný Zemplín, ako aj celého Zemplína. Na Kremenci sa nachádza najvýchodnejší bod Slovenska (49° 05' 18" sev. zem. šírky, 22° 34' 03" vých. zem. dĺžky). Vrch je v oblasti, ktorá je z pohľadu svetelného znečistenia najtmavšou oblasťou na Slovensku. Vznikol tu prvý park tmavej oblohy na Slovensku pod názvom Park tmavej oblohy Poloniny.

Minigaléria drevených kostolíkov v Uliči – rozprávkový minisvet. Galéria modelov nesmierne vzácnych východoslovenských drevených kostolíkov, ktoré sa stali neodmysliteľnou súčasťou nášho kultúrneho dedičstva.
Sninský kameň je prírodná pamiatka, nachádza sa v severovýchodnej časti sopečného pohoria Vihorlatské vrchy nad obcou Zemplínske Hámre. Je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat a územia Vihorlatský prales, ktoré je Svetovým prírodným dedičstvom UNESCO. Zároveň je zahrnutá do lokality Morské oko, ktorá je územím európskeho významu sústavy Natura 2000.Nachádza sa vo Vojenskom obvode Valaškovce v katastrálnom území Valaškovce-Sever v okrese Humenné. Zaberá vrcholové časti vrchu – Sninský kameň (1 006,0 m n. m.).
Morské oko je národná prírodná rezervácia, leží v sopečnom pohorí Vihorlatské vrchy, severne od obce Remetské Hámre v katastrálnych územiach obcí Remetské Hámre a Vyšná Rybnica. Je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat a je sprístupnená asfaltovou cestou po záchytné parkovisko. Rozloha tohto chráneného územia je 108,48 ha, pričom 13,8 ha je vodná plocha. Platí v nej najvyšší 5. stupeň ochrany.

Kaštieľ v Snine je klasicistická budova kaštieľa v Snine, ktorá vznikla prestavbou pôvodnej drevenej budovy v roku 1781 pre grófku Teréziu van Dernáthovú. Návršie, na ktorom sa nachádza dnešný Sninský kaštieľ, sa v historických listinách spomína pod názvom Lisa (Lysá). Prvá zmienka o drevenej kúrii, ktorá sa tu prvotne nachádzala, pochádza z roku 1646.[1] Po grófkinej smrti jej synovia predali v roku 1799 Sninu aj s kaštieľom Jozefovi Rhollovi, baníckemu a hutníckemu podnikateľovi. Rholl nechal odliať aj tri Herkulove sochy, z ktorých jedna je dodnes na nádvorí kaštieľa.
Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie je klasicistická stavba situovaná na staršom z dvoch sninských cintorínov. Dal ju postaviť Štefan Rholl v roku 1842. Je to jedna z historických národných kultúrnych pamiatok regiónu. Keďže jeho rodina mala v Snine zapustené korene preto sa pre zosnulých najbližších príbuzných postaviť hrobku s kaplnkou. Pre tento účel lokalita vtedajšieho cintorína, ktorá vznikla na svahu vytvorenom ustupovaním riečky Pčolinky, nevyhovovala a občas rozvodnená riečka Pčolinka predstavovala nebezpečenstvo aj pre samotný cintorín. Ako najvhodnejšie riešenie bolo obetovať svoj majetok = vinicu, z ktorej už gróf aj tak nemal priamy majetkový osoh.
Rybník Mlynisko bol vybudovaný pre účely až neskôr pre účely rekreačného rybolovu. Nachádza sa pri ňom zastavenie č. 1 mestskej cyklotrasy "Za históriou Sniny".
