
Svidník
Mesto Svidník je okresným mesto na severovýchode Slovenska, ktoré má v súčasnosti približne 11 tisíc obyvateľov. Svidník je administratívnym, hospodárskym, kultúrnym, rekreačným a športovým centrom regiónu. Má významnú polohu na ceste Vyšný Komárnik - Barwinek , má tiež strategické umiestnenie na ceste Via Carpatia.
Zoznam turistických atrakcií:
Pamätník sovietskej armády bol postavený v roku 1954 na základe projektu Ing. arch. K. Lodra, V. Šedivého a J. Krumprechta. Autormi sochárskych prác sú akademickí sochári: O. Kozák, J. Hana, F. Gibala. Pylón pamätníka je vysoký 37 metrov. Pred pamätníkom je umiestnená bronzová socha sovietskeho vojaka. Jej autormi sú J. Bartoš a J. Hana. V komplexe pamätníka je vojnový cintorín, ktorý tvoria štyri masové hroby. V hroboch je pochovaných vyše 9 000 sovietskych vojakov, ktorí zahynuli na území východného Slovenska v rokoch 1944 – 1945. V roku 1961bol pamätník vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.
Vojnový cintorín Svidník II. patrí medzi veľké cintoríny. Nachádza sa len pár metrov od veľkolepej sovietskej pamiatky. Je súčasťou civilného cintorína. O tomto vojnovom cintoríne bohužiaľ nemáme veľa informácií. Na cintoríne je 67 hrobov, z toho 13 hromadných hrobov.
Múzejné oddelenie Svidník je súčasťou Vojenského historického múzea so sídlom v Piešťanoch. Svojou činnosťou nadväzuje na tradície Dukelského múzea, ktoré vzniklo v roku 1965. Múzejné oddelenie sa špecializuje na dokumentáciu vojenských dejín Slovenska bezprostredne pred a počas 1.svetovej vojny vo Východných Karpatoch, medzivojnového obdobia a obdobia 2.svetovej vojny s akcentom na priebeh Karpatsko-duklianskej operácie, partizánske hnutie a oslobodzovanie územia Slovenska v rokoch 1944 - 1945.

Údolie smrti je označenie územia v údolí potoka Kapišovka, rozprestierajúce sa medzi deviatimi obcami v okrese Svidník. V tomto priestore sa v čase druhej svetovej vojny, v období od 21. do 27. októbra 1944 odohrali ťažké boje, ktoré boli súčasťou karpatsko-duklianskej operácie. Boje priamo zasiahli obce: Dlhoňa, Dobroslava, Havranec, Kapišová, Kružlová, Nižná Pisaná, Svidnička, Vápeník a Vyšná Pisaná.
Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku, najstaršie národnostné špecializované múzeum s celoslovenskou pôsobnosťou, sa venuje dokumentácii základných etáp kultúrno-historického a sociálno-ekonomického vývoja Ukrajincov na Slovensku. Múzeum má tri expozície: Hlavná kultúrno-historická expozícia, Národopisná expozícia v prírode - skanzen a Umelecko-historická expozícia - Galéria Dezidera Millyho.
Medzi bohatú spleť slovenských skanzenov môžeme zaradiť aj expozíciu Múzea ukrajinskej kultúry. Koniec koncov, ukrajinská či rusínka kultúra sú neodmysliteľnou súčasťou aj tej našej kultúry. Múzeum ukrajinskej kultúry je pobočkou Slovenského národného múzea tvorená viacerými expozíciami. Nachádza sa v meste Svidník, presnejšie v lokalite známej Kochanovský breh. Ide o stálu expozíciu v prírode s takmer päťdesiatkou tradičných obydlí a hospodárskych stavieb a nástrojov.
Gréckokatolícky drevený chrám svätej Paraskevy z Novej Polianky je ozdobou jedinečného svidníckeho skanzenu na severovýchode Slovenska. Kostolík pochádza z roku 1766. Počas druhej svetovej vojny bol poškodený, ale po opravách bol užívaný až do roku 1960. Následne o rok neskôr bol po rekonštrukcii rozobratý a v roku 1986 podľa presnej dokumentácie obnovený a premiestnený do skanzenu vo Svidníku.
